Іконостаси - визначення, історія і дизайни.

Найбільшою особливістю православної церкви є іконостас, який ми можемо спостерігати прямо перед собою заходячи до церкви. Складається іконостас з одного або декількох рядів ікон та поділений дверима, які мають своє релігійне значення. У центрі - Святі Двері, з права та зліва - Двері Диякона. У давнину іконостас, ймовірно, був ширмою, розміщеною в крайньому східному кінці церкви, але згодом він був перенесений зі стіни як своєрідний бар'єр між Небом та Землею. Іконостас є вертикальним елементом, який зазвичай зустрічається в районі вівтаря християнських православних церков та східно-католицьких церков, на яких представлено кілька релігійних діячів. Він служить розділом між святинею, яка є територією навколо вівтаря, куди зазвичай заборонено широкому загалу, та нефом, який є основною площею церкви, де люди збираються та моляться.

Складність та розміри різних іконостасів сильно варіюються в залежності від різних церков і вони можуть варіювати від простої завіси з кількома образами до дуже складних конструкцій з багатьма рівнями та великою кількістю ікон.

Іконостас походить з єврейської традиції відокремлювати провідника громади від вірних йому. Храм в Єрусалимі мав завісу, щоб відокремити громадську зону від святилища, відомого як Свята Святих, де зберігалися релігійні реліквії і яке могло бачити лише духовенство. Початок церкви як місця поклоніння вважають 313 р. н. е. коли римський імператор Костянтин видав Міланський едикт, визнаючи християнство. До того віруючі збирались у приватних будинках чи під прикриттям.

Іконостаси продовжували еволюціонувати як художній та функціональний елемент. Фізичний бар'єр між духовенством і віруючими часто критикували і поступово призводив до іконостасів з більш відкритим простором, що дозволило громадськості побачити вівтар та ритуали, що там проводяться, принаймні частково.

Іконостаси можуть суттєво відрізнятися один від одного за компонуванням деталей. Однак є кілька загальних рис, на які варто звернути увагу.
- Дизайн іконостасу, як правило, базується на симетрії.

- Вісь визначена в центрі, деталі і елементи повторюються з кожного боку, включаючи панелі для фігур, дверей та прикрас.
- Різні панелі зазвичай використовуються для представлення лише однієї фігури або сцени. Це полегшує сприйняття біблійних подій та важливих персонажів релігійної історії, оскільки подання є більш чіткими.

 

В Україні існує велика кількість компаній, які займаються виготовленням позолотою та реставрацією іконостасів будь-якої складності. Виготовлення іконостасів з дерева в найкоротші терміни та з великою відповідальністю.

Замовити іконостаси можна з мармуру, дерева, пластику, металу з нуля або досвідчені майстри відреставрують та вдосконалять Ваші. Також можлива співпраця з іконописцями, щоб зробити Ваш іконостас унікальним.